Azure Rights Management Services ile Tanışın!

45
Görüntüle

 

Azure Rights Management servisi sayesine şirket içi paylaşımını yaptığınız dokümanlara, sunumlara, çizim programlarınızdan aldığınız dosyalara kısaca bilgisayarınızda ya da mobil cihazınızda bulunan her türden içeriğe şifreleme yapabilirsiniz. Şifrelemenin yanı sıra paylaştığınız dokümanlara hak ataması gerçekleştirebilirsiniz.

İster bilgisayarınızda kayıtlı bir dosya olsun, ister mail yoluyla ileteceğiniz bir ileti, karşı tarafın bu dosya üzerinde ne gibi haklara sahip olacağını, ne zamana kadar erişebileceğini siz belirleyebilirsiniz.

Sistem yöneticiniz tarafından kullanıma açılan Azure Rights Management hizmetini kullanmak çok kolay!

https://portal.aadrm.com/home/download sitesi üzerinden Windows ve MAC cihazlarınıza RMS Sharing uygulamasını indirebileceğiniz gibi yine site üzerinden IOS, Android ve Windows Phone cihazlarınız için de RMS Sharing uygulamasını indirebilirsiniz.

Windows cihazlarınıza indirdiğiniz RMS Sharing uygulaması sayesinde, cihazınızda bulunan her türden içeriği belirlediğiniz haklar ile koruyabilirsiniz.

RMS Sharing uygulamasına Windows cihazlarda sahip olduktan sonra, tek yapmanız gereken korumak istediğiniz dosyaya sağ tuş tıklayarak izinleri atamanız olacaktır. Örneğin;

 

 

 

 

Protect in-place diyerek masaüstünüzdeki bir dosyayı şirketiniz tarafından belirlenen taslaklar ile koruma altına alabileceğiniz gibi Custom Permissions diyerek verilen hazır taslaklarla da hak ataması gerçekleştirebilirsiniz.

Remove Protection ile atadığınız hakkı kaldırabilirsiniz.

 

Share Protected diyerek masaüstünüzdeki bir dosyayı belirleyeceğiniz haklarla paylaşabilirsiniz.

Paylaşımı yapılacak kullanıcıları ‘Users’ bölümünden ekleyiniz, masaüstünüzde kurulu olan Outlook uygulaması ile kolayca paylaşın.

Default olarak gelen yetkiler ise;

  • Viewer     : İçerik sadece görüntülenebilir, paylaşılan kişilerce yazdırılamaz, düzenlenemez ve içeriği kopyalanamaz.
  • Reviewer    : İçerik sadece görüntülenebilir ve düzenlenebilir, paylaşılan kişilerce yazdırılamaz ve içeriği kopyalanamaz.
  • Co-Author    : İçerik görüntülenebilir, düzenlenebilir, kopyalanabilir ve yazdırılabilir ancak korumak için hak ataması değiştirilemez.
  • Co-Owner    : İçerik üzerine paylaşılan kişi full kontrole sahiptir. Görüntüleyebilir, yazdırabilir, içeriği kopyalayabilir, korumak için hak ataması gerçekleştirebilir.

 

 

 

1) Paylaşacağınız dokümana erişimin bitiş tarihini belirtin

2) Paylaştığınız doküman kullanıldığında email yoluyla haberdar olun

3) Paylaştığınız dokümanın erişimi bloklayın.

 

 

Track Usage ile paylaştığınız dokümana erişimi https://track.azurerms.com sitesi üzerinden takip edin aynı zamanda yönetin.

 

 

Yukarıdaki TrackUsage.xlsx dosyasının 13 Mayıs tarihinde paylaşıldığını 12 kez 3 kullanıcı tarafından görüntülendiğini 10 kez 2 kullanıcı tarafından açılmak istenildiğini fakat reddedildiğini görüntülüyoruz.

Yine aynı resimde 13 Mayıs tarihinde kırmızı kutu ile sağ alt köşede işaretlenen ‘Erişimi iptal et’ butonu sayesinde belgeye erişimin iptal edildiğini görüntüleyebiliyoruz.

Aynı zamanda doküman paylaşılırken 16 Ağustos 2016 tarihi son kullanım tarihi olarak belirlendiğini görüntüleyebiliyoruz.

Yukarıdaki her resme tıklandığında ayrıntılı bir şekilde kullanım raporlarını görüntüleyebileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

Outlook uygulamasında Azure RMS kullanımı için yeni bir iletide Seçenekler bölümünde ‘İzin’ diyerek kuruluşunuzda sistem yöneticisi tarafından belirlenen taslaklarla mail gönderimi sağlayın.

 

 

 

 

Office dosyalarınızda sol üst köşede yer alan ‘Dosya’ bölümüne tıklayarak ‘Belgeyi Koru’ diyerek yine kuruluşunuz tarafından belirlenen taslaklarla belgeyi koruma altına alabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.