Microsoft Intune ile Yazılım Dağıtma

52
Görüntüle

(.msi uzantılı dosya dağıtımı)

Java uygulamasının dağıtımı;

Java’nın Intune ile dağıtılabilmesi için .msi uzantılı kurulum dosyası gerekmektedir. Bu setup dosyasını Java’nın kurulu olduğu bir bilgisayarda C:\Users\”Bilgisayar Adı”\AppData\LocalLow\Sun\Java içerisinden elde etmekteyiz.

Örnek Java 8u25 için;

.msi olarak elimizde bulunan Java setup dosyasını Microsoft Intune panelinimize yüklemek için ;

Panel üzerinde login olduktan sonra à Yazılım sekmesi üzerinden sağ tarafta yer alan à Yazılım Ekle ile Intune hesabımıza toolu atmak için tekrar login olmamız gerekmektedir.

Defaultta 20 GB depoloma alanı ile Intune için yazılım yüklemek istediğimizde tekrar kimlik doğruluma işlemlerini gerçekleştirmemiz güvenlik sebebiyle tekrarlatılmaktadır. Login olduktan sonra à İleri diyerek devam edildiğinde yüklenecek yazılımın türleri yer almaktadır. Bu noktada Java için default olarak gelen (Windows Yükleyicisi (*.exe,*.msi) ile devam edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Java .msi dosyasının konumunu belirterek ekleme işlemini yaptıktan sonra à İleri seçeneği ile devam ediyoruz.

Not: Yukarıdaki resimde görünen kutucuğun (Aynı klasörden başka dosya ve alt klasör ekle)işaretlenmesi durumunda Java setup dosyasının yer aldığı klasördeki tüm içeriği cloud üzerindeki diskimize upload edecektir.

*Yayımcı: kısmına yükleyeceğimiz yazılımın bilgilerini girmek gerekmektedir.

 

 

 

Yukarıdaki resimde yer alan Kategori kısmı ile yükleyeceğimiz yazılımı katagorilere ayırabilmektedir. Uygulumanın resmini ekleyerek te simge işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz. à İleri

Yüklemenin yapılacağı cihazdaki işletim sistemi özelliklerine ayırımı Mimari kısmında yer alan 32-bit ve 64-bit seçenekleri ile yapabilmekteyiz.

Aynı zamanda yüklenecek yazılımı işletim sistemleri bazlı filtereyebilmekteyiz. à İleri

Dağıtılacak yazılımın cihazlarda kurulumunun gerçekleşmesi için dağıtılan yazılımlarının değişken değerlerini bazı toolar için girmemiz gerekmektedir.

Java yazılımını .msi olarak dağıttığımızda bu değişkenin girilmesi Microsoft tarafından önerilmemektedir. *Hayır diyerek devam ediyoruz ve à İleri ve à Karşıya Yükle seçeneği ile Java yazılımının cloud tarafındaki diskimize upload işlemini başlatıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upload işlemi tamamlanan Java yazılımı Intune admin paneli üzerinde àYazılımàYönetilen Yazılım bölümüne geldikten sonra Java 8 Update 25 toolunun yüklenmiş olduğunu görüntülememiz gerekmektedir.

 

 

Resimde yer alan Dağıtımı Yönet seçeneği ile Java yazılımını oluşturulan gruplara ve ya tüm cihazlara kurulması için Schedule etmemiz gerekmektedir. Grup seçildikten sonra à İleri

Yükleme işlemlerinin başlangıç tarihini istediğimiz bir tarih olarak belirlediğimiz gibi “Hemen” seçeneği ile de Schedule edebilmekteyiz. Zaman ayarlamaları yapıldıktan sonra àİleri

 

NOT: Kurulması istediğimiz yazılımlar cihazlardaki update işlemlerinin tamamlanmasından sonra kurulacaktır. Eğer cihaz üzerinde bekleyen bir update ve ya öncesinde başlatılan bir yazılım dağıtım işlemi söz konusu ile sırasıyla yapılacaktır işlemler. Basılan yazılımın cihazlarda hiçbir update işlemi olmamasına rağmen yüklemesi 8 saat alabilmektedir.

Kurulumu yapılan yazılım, admin panelinde Yüklendi şeklinde görüntülenmektedir. Yazılımın kurulmasından 30 dakika sonra panelde yapılan işlemin bilgisi admine aktarılmaktadır. Uyarılar;

  • Yüklendi
  • Bilinmeyen
  • Beklemede
  • Başarısız

 

 

 

(.exe uzantılı dosya dağıtımı)

Mozilla uygulaması dağıtımı;

Firefox Mozilla uygulamasının dağıtımı ve update işlemleri için indirilen .exe dosyası admin paneli üzerinde yer alan àYazılımàYazılım Ekle butonuna tıklandıktan sonra gelen Microsoft Intune Yazılım Yükleme Aracı ile cloud tarafına upload edilmelidir.

Dosya yolu seçtikten sonra à İleri butonu ile devam ediyoruz.

*Yayımcı bilgisini Firefox olarak girilmelidir. à İleri butonu ile devam ediyoruz.

Mimari yapısını ve kuralları default olarak geçtikten sonra değişken atayarak kurulumun silent olmasını sağlayabilmekteyiz. Firefox Mozilla için (-ms) girilmelidir. İnternet üzerinden araştırdığımızda kurmak istediğimiz toolların silent kurulum değişkenlerinin değiştiğini görmekteyiz, kurulum yapmadan önce araştırma yapılarak bu bilginin elde edilmesi gerekmektedir.

 

Microsoft Intune Yazılım Yükleme Aracı ile Intune paneline attığımız Firefox Mozilla yazılımını istediğimiz gruba istenilen tarihte Schedule ederek dağıtabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.