Azure Information Protection – Part 4

54
Görüntüle

Azure yeni portal üzerinden admin credential bilgileri ile login olduktan sonra aşağıdaki resimde görüntülediğiniz Gözat sekmesinden Azure Information Protection’u aratarak aşağıdaki sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüntülediğiniz gibi default olarak gelen etiketler aşağıdaki gibidir.

  • Personal
  • Public
  • Internal
  • Confidential
  • Secret

Bu etiketler default olarak geliyor fakat isimlerini ve açıklamalarını özelleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda dilersenizde Add a new label diyerek yeni etiketinizi oluşturabiliyorsunuz.

Bir dosyayı bir dökümanı etiketlemek, o dökümana etiketi kapsamında nasıl bir RMS template oluşturulacağını belirtmek demektir. Aynı zamanda da belirlediğiniz şartları ekleyerek o şartlara göre verinizi protect edebilirsiniz. Ayrıntılarına bakıyor olacağız.

Yine yukarıdaki resimde yer alan bir diğer kısım, default olarak bir label ile verilerinizin etiketlenmesini sağlamak. Kullanıcı örneğin bir word dökümanı oluşturdu bu döküman sizin belirlediğiniz default (internal) ile etiketlenebilir ve üzerindeki şifreleme yöntemi ile korunabilir. Burada default label seçimini yapmak yerine hiç bir seçim yapmadan ilerlerseniz, kullanıcıya dokumanı kapatmak istediğinde bir ekran karşılıyor ve dökümanına hangi etiketi vermesi gerektiğini soruyor.

Not : Test ortamınızda bir dökümanı oluşturdunuz sonrasında kapatıp zorunlu uyarının gelmesi için döküman içerisine birşeyler not edin.

Ayarı panelde aşağıdaki butonu aktif ederek açıkmaktayız.

 

Portal üzerinde Azure Information Protection’a ilk giriş yaptığımızda aslında bize sorulan ve ayarlamamız istediği ilk tab, ‘Title’ bölümü bu bölümü bilerek daha sonra anlatmak istedim çünkü yukarıdaki resimde sol üst köşede gördüğünüz kısma denk gelmektedir. Kullanıcı tarafında aşağıdaki gibi notification ile bilgilendirme mevcuttur.

Panelde ise aşağıdaki bölümünden Title kısmına farklı açıklamalar girerek customize işlemlerini yapabilirsiniz.

Bir diğer özellik ise belirnenen etiketin değiştirilmesi durumunda açıklama girerek yada bir onay vererek etiketin yüksek seviyeden daha düşük seviyeye düşürülmesi.

Yüksek levelden kasıt burada tam olarak ne aslında onlarıda anlamak gerekiyor. Bu her şirket ve kullanıcı için değişkenlik gösteren kavramlar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanmış durumdadır.

 

Bu makalemizde genel label ve ayarlarını inceledik, bir sonraki makalemizde dökümana verilen etiket ile nasıl aksiyonlar alabiliriz bunlara göz atacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.