Azure Information Protection – Part 7

55
Görüntüle

Azure Rights Management Services ile kullandığımız tracking özelliği kullanıcılar tarafından beğenilmiş, paylaşılan dökümanın nerede, ne zaman, kim tarafından açıldığını görüntülemek ürünün kullanımını artırmıştır.

Azure Information Protection’da bildiğiniz gibi arka tarafta RMS ile eş çalışarak şifreleme özelliğini devreye almakta dolayısıyla aynı özelliği bu ürün içinde kullanabilmekteyiz.

https://track.azurerms.com sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizle Sign In olduktan sonra, karşımıza çıkan ekranda protect altına aldığımız verileri görüntüleyebiliyoruz.

Paylaştığımız herhangi dökümana tıkladığınızda kullanım ayrıntılarını inceleyebileceksiniz, ben kendi ortamında Yazdırılamaz.docx dosyasını inceliyorum.

1 kullanıcı tarafından açılan dosya en son 7 gün önce erişilmiş ve dosyanın paylaşımı sırasında herhangi bir expire date belirtilmemiş. Bu durumda eğer kullanıcı paylaştığı dosyanın erişimini kısıtlamak isterse sağ alt tarafta yer alan Revoke access butonu ile erişimi sonlandırabilir.

List kısmından erişim sağlayan kullanıcıların bilgilerini zaman ve durumuna göre görüntüleyebileceği gibi TimeLine üzerinde görsel olarak izleyebilir, Map kısmında dosyaya erişimin sağlandığı lokasyonu görüntüleyebilir.

Son kullanıcı tarafında monitor etme işlemi bu şekilde iken admin tarafında peki kullanıcılarının usage raporlarını görüntüleme ne şekilde? Aslında yine Azure Rights Management Services için geliştirilen raporlama özelliği sayesinde Azure Information Protection ile koruma altına alınan dökümanların verilerini alabilmekte adminler.

RMS Summary raporun usage bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

RMS Active users raporunda hangi kullanıcı ile oturum açılıp datanın açıldığını yada açılamadığını görüntüleyebilirsiniz. ‘[email protected]’ bu organizasyon içerisinde bir kullanıcı değil, fakat bu kullanıcı ile paylaşılan bir belge açılmaya çalışılmış, bu denied hatasını da admin olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

RMS device platform raporunda ise toolun kullanıdığı cihazların işletim sistemlerini görüntülüyorsunuz.

Ve son olarak RMS application usage raporu, bu raporda kullanıcı hangi uygulamayla ne şekilde verilerini şifrelemiş bunu görüntüleyebiliyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.