Microsoft’un İş Zekâsı ürünü olan Power BI

110
Görüntüle

 

Business Intelligence (BI) olarak tüm dünyada popülerliği artırmış olan bu kavram, Türkçe’de İş Zekâsı olarak biliniyor. Günümüzde önem kazanan veri depolama işlemleri, gelişimini sürekli sürdüren iş dünyasında rekabet avantajı sağlar. Tüm işletmeler, çözüm süreci ve karar almada iş zekâsı uygulamalarına ihtiyaç duymakta ve işletme çalışanları pazar payını gelişen rekabet ortamında arttırmak için en doğru kararı vermek durumdadır.

İş Zekâsı kavramının kullanımı; farklı ortamlarda depolanmış ve sunulmaya hazır olan veririnin çeşitli işlemlerden süzülerek istenilen konu üzerine analizler ya da algoritmalar uygulanıp, oluşturulan datalarla kurum için karar alma süreçlerinin tamamı olarak ta ifade edilebilir.

Geçmişten günümüze iş dünyasında geliştirdiği yazılımlar ile etkin bir rol alan Microsoft, rekabet sürecinde fark yaratmak isteyen işletmelerin kullanıma sunduğu iş zekâsı ürünleri ile bilgiyi karar alma süreçlerinde daha doğru kullanmalarını sağlamakta. Bu aşamada işletmeler için gelişen teknolojiyi kullanıma sunan Microsoft, bulut hizmetleri içerisinde yer alan Office 365 ile birlikte Power BI ürününü hizmete sundu.

Office 365 ile birlikte kullanıcılar en güncel Office uygulamalarına sahip olduklarından İş Zekâsı tarafında geliştirilen her uygulamayı en güncel sürümü ile kullanabilmektedir. Office uygulamaları içerisinde firmalar tarafından en çok kullanılan ürünü Excel ile Microsoft, İş Zekâsı uygulamalarını hizmete sundu.

Excel üzerinde geliştirilen Power BI uygulamaları;

  • Power Query
  • Power Pivot
  • Power View
  • Power Map

Microsoft, bulut tabanlı olan Office 365 ürünü ile birlikte sunduğu Power BI ile geliştirilen her datayı;

  • Share; SharePoint
    üzerinden paylaşma(share) imkânı sunuyor.
  • Find ; Power BI ile gelen arama(find) özelliği anlık raporları analiz edilerek, istenilen şekilde dizayn edilebiliyor.
  • Mobile; Diğer bir özellik ise Microsoft Mobile bir cihazlarla mağazadan indirilebilir durumda olan Power BI uygulaması ile tüm içerikleri görebiliyoruz ve HTML 5 desteği sayesinde yönetme imkânına sahip olabiliyoruz.

 

Power BI Ürünleri

PowerQuery:

Extract (seçme), transform (dönüştürme) ve Load (yükleme) kelimelerinin birleşimi olan ETL, dış kaynaklardan veri seçilmesini, bunların iş ihtiyaçlarına göre yararlı bilgi haline dönüştürülmek üzere veri ambarına yüklenmesini içeren veri işleme uygulamasıdır.

Günümüzde datalarımızı çeşitli ortamlarda bulunduruyoruz. Örnek vermek gerekirse, Oracle, SQL Server, IBM DB2, Access, PDF, Excel gibi birçok uygulamada bulunan datalarımızı ETL ile dönüştürerek yeni veri tabanlarımızı oluşturuyoruz. Çeşitli verilerin birlikte tutulduğu ETL sistemlerinin yönetiminde Power Query , içerisinde bulundurduğu Online Search, From web gibi özellikleri ile içerikleri tablolara dönüştürmemize olanak sağlar.

Power Query ile neredeyse her türlü veri kaynağından veri alabilir duruma gelirken, Excel‘e alınan bu verileri Power Map ile haritalar üzerinde üç boyutlu grafikler halinde görüntüleyebiliriz.

 

 

Power Query‘nin kurulumu hakkında bilgi vermek gerekir ise;

Excel için Microsoft
Power Query indirme linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Power Query‘i kurduktan sonra Excel‘ de SeçenekleràEklentileràYönetàCOM Eklentileri ‘den kurulumu yapabiliriz.

 

Kurulumu biten Power Query, Excel’de sekmeler kısmından açılarak kullanıma sunuluyor.

 

 

 

Resimlerde Power Query ile hangi tür database üzerinde çalışacağınızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, Big Data çalışmalarının önem kazandığı bu dönemde Microsoft, iş zekâsı ile ilgili ürünlerini sürekli güncelleyerek daha verimli bir veri tabanı süzülmesi konusunda çalışmalarına büyük önem veriyor.

 

 

 

 

Firmaların arama yaparak ulaştığı verileri birleştirme ve dönüştürmelerine imkan sağlayan Power BI, Wikipedia, data.gov ve Windows Azure’ da verileri filtreleyerek düzenlemenize olanak sağlar. Ayrıca, Power Query ile Windows Azure üzerindeki SQL verilerinizi kolaylıkla görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Office 365 paketleri içerisinde E3 ve E4 ile kullanılabilen Power BI ürünleri, çevrimdışı olarak ta kullanılabiliyor. Office 365 ile firma çalışanları, iş süreçlerindeki verilerini 250 MB’a paylaşabilmekte ve düzenleyebilmektedirler.

 

Power Map :

Microsoft
Power Map üç boyutlu veri görselleştirme aracıdır. Harita üzerinde coğrafi ve zamansal verileri görselleştirebilir. Microsoft
Power Map ile Excel içerisinde üç boyutlu haritalarımızı oluşturabilir, veri modellerini çok daha etkili hale getirebiliriz. Aramakta olduğumuz veriyi coğrafi bölgeleri göre ayırabilir, zaman ve yer etiketleri
ile bakış açımızı genişletebiliriz.

Power Map ile ekran görüntüleri alınarak sunumlarda daha etkileyici rol alabiliriz. Yeni gelen özellik ile beraber, video ve ses kaydı da alınabilmektedir.

Power Map‘i en güncel halini  kullanabilmek için eklentisini buradan indirebilirsiniz.

Power Map için sadece şehir, ülke, boylam, enlem, v.b. gibi coğrafi lokalizasyon verilerini içeren veri kümesini seçmemiz gerekiyor.

 

 

 

Örnek bir Power Map çalışması;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.